Україна оголошує аукціон небаченої щедрості – зняти мораторій на продаж землі

Україна оголошує аукціон небаченої щедрості – зняти мораторій на продаж землі

В Україні серйозно обговорюють зняття мораторію на продаж землі. Це найпростіша і одночасно найскладніша реформа з усіх. Проста – тому що дозволяє швидко залучити мільярди на розпродажі території України.

Команда Зеленського обіцяє зняти мораторій на продаж землі вже в цьому році. На цьому наполягає МВФ та інші інституціональні провідники інтересів великих західних корпорацій. Ніяких перешкод до зняття мораторію немає – парламентська більшість належить партії “Слуга народу” Зеленського. Популістів на кшталт Олега Ляшка, які органічно виглядають в ролі борців за права селян, у Верховній Раді вже немає – не пройшли.

Насправді, продавати землю, щорічно продовжуючи мораторій, українська влада не наважувалася через те, що  це було невигідним її орендарям – великим українським операторам начебто компаній екс-президента Петра Порошенка, і деяким міжнародним компаніям на зразок приватної американської Cargill.

Оренда землі коштує дешево – близько 100 доларів за сотку. Ця ціна – одна з головних причин безлюдних українських сіл. Жити на ці гроші неможливо, можна тільки виживати. А субсидії в Україні отримують лише великі агрохолдинги, але не дрібні фермерські господарства. Обробляти землю самостійно, не маючи дешевих кредитів на машини і техніку і не користуючись держсубсидії, неможливо.

Проблема в тому, що і коштує земля зараз дешево. Мільярди виходять тільки на обсязі продажів, але в цілому ціна землі, якщо її взагалі можливо скласти, буде низькою.

Ні, землю не скуплять іноземці. Принаймні, не відразу. Продаж землі буде супроводжуватися конфліктами. Більш-менш розпайований тільки державний земельний фонд. По суті, мова піде про його приватизацію. Але є ще якийсь резервний фонд землі, яким розпоряджаються місцеві органи влади, і велика частина якого незаконно перебуває в користуванні незрозуміло кого.

Прискорений запуск земельного ринку в умовах, коли немає земельного кадастру, і значною частиною землі напівзаконно розпоряджаються маленькі і великі лендлорди, може стати кривавим. Цю першу кров повинні будуть взяти на себе великі українські агрохолдинги. І тільки потім на Україну зайдуть західні компанії, які будуть купувати вже “чисту” землю. Відмінна родюча земля в самому центрі Європи – більш ніж привабливий актив.

Укупі з великою приватизацією держпідприємств, оголошеної командою нового президента України, запуск ринку землі стане великим розпродажем майна – влада оголошує аукціон небаченої щедрості. Судячи з усього, проект великої приватизації всього може стати головним для президента Володимира Зеленського. І, треба сказати, він може бути в цьому вельми успішний. Хоча більшість українців вибирало його, звичайно, зовсім для іншого.

Поділитись