Україна має невтішний імідж світового центру контрабанди

Україна має невтішний імідж світового центру контрабанди

Україна – світовий центр контрабанди. Про це напередодні заявив колишній глава уряду країни Олексій Гончарук. Основні експортні товари – ліс, бурштин, сигарети. Державні органи начебто борються з контрабандою, але успіхів мало. І на деякі факти просто закривають очі. На жаль, Україна має невтішний імідж світового центру контрабанди.  А ще подейкують, що ситуацію ускладнює високий рівень корупції в країні. І який поки що не зменшився. “Новий формат” розповідає виключно про факти.

Прикрили тканиною

Першого липня митники Одеського порту оглядали черговий вантаж з Китаю. Згідно з деклараціями, в контейнерах перевозили 15 т текстилю. Ретельний огляд, однак, допоміг розкрити задум контрабандистів. Тканинами вони тільки обернули основний вантаж – сигарети. У контейнерах перевозили півтори тисячі ящиків з тютюновими виробами на суму 15 млн гривень ($ 550 тис).

На початку червня Служба безпеки України (СБУ) викрила угруповання, що виготовляла і переправляла сигарети в Європу. Зловмисники вирощували тютюн на покинутій фермі в Херсонській області. Готову продукцію перевозили в Одеську і Дніпропетровську області, де на двох лініях фасували в пачки. Готовий товар перевозили на склади в Закарпатті, звідки контрабандою доставляли до країн ЄС. Спецоперацію силовики провели відразу в чотирьох областях, виявили 1,5 млн пачок сигарет і 1,5 т готового тютюну.

Тоді же на початку червня у Львівській області прикордонники в приватному гаражі виявили цілий авіапарк – 10 безпілотників, які використовувалися для переміщення тютюнових виробів через кордон. У Держприкордонслужбі уточнили, що й раніше виявляли спроби перемістити товари через кордон за допомогою дронів. З початку року на кордоні знайшли ще 12 таких пристроїв.

Ліс в обмін на телефон

Масштаби контрабанди в Україні вражають. У МВС країни говорять, що збиток від нелегальних перевезень досягає $ 4 млрд на рік. Для порівняння: Міжнародний валютний фонд для допомоги української економіки в період пандемії виділив $ 3,5 млрд. «У деяких регіонах контрабанда – єдиний засіб заробітку. Прикордонна торгівля дає ресурси тисячам людей», – пояснює експерт українського Інституту майбутнього Ігор Тишкевич. Колишній прем’єр-міністр України Олексій Гончарук каже, що Україна стала світовим хабом контрабанди.

Один з основних експортних товарів – сигарети. За підсумками 2019 року Україна стала лідером з контрабанди тютюнових виробів в Європу. Щорічно через кордон перевозять 8-9 млрд сигарет. Бізнес вигідний: на Україні пачка коштує 90 євроцентів, в Будапешті – € 4, в Італії і Франції – € 5-7.

Другий товар – бурштин. На нелегальних промислах в Житомирській і Волинській областях добувають 200-300 т корисної копалини в рік. Потім більшу частину знахідок переправляють в Китай, Польщу, ОАЕ. Дохід від контрабанди – $ 300-400 млн в рік.

Третій експортний товар – деревина. Середньорічні обсяги вирубок постійно зростають, дохід контрабандистів становить $ 350-450 млн. За обсягами поставок нелегального лісу в Європу Україна випереджає всі інші країни світу. Частина лівої деревини періодично спливає на меблевих виробництвах відомих європейських компаній.

Вражають і обсяги контрабандного імпорту. В Україну на нелегальній основі ввозиться чверть всіх смартфонів, половина накопичувачів пам’яті і телевізорів з великим екраном. Загальні втрати бюджету від ввезення нелегальної техніки – $ 140 млн.

Контрабандна продукція дешевше, тому популярна у покупців. Але митники не можуть припинити поставки. «У 2019 рік митниця програла в судах 85% справ. З формальної юридичної точки зору у контрабандистів все добре: вони говорять, що їм пощастило купити останній айфон за $ 10. І наша чесна Феміда встає на їхній бік. Кажуть, раз є контракт, то треба повернути гроші цим щасливим бізнесменам», – пояснював колишній глава Державної митної служби Максим Нефьодов.

Зрозуміло, що великі обсяги лісу і техніки без співучасті чиновників і силовиків перевезти через кордон неможливо. За даними ЗМІ, підставні фірми, для яких штучно знижені мита, тісно пов’язані з керівництвом місцевих відділень митної служби, СБУ, прикордонниками.

Обсяги поменше контрабандисти перевозять, використовуючи спеціальні схеми. Одна з них – так звані піджаки або мурахи, коли через кордон провозяться великі партії товару, але перед пунктами пропуску їх розбивають на невеликі частини. Кур’єри провозять ці частини на правах фізосіб, які не платять митний збір. Після КПП провезений кур’єрами товар вантажать в фуру і відправляють в торгові мережі.

Ще один популярний варіант – підміна в межах товарних груп. У декларації знижується вага, кількість, габарити, вартість товарів. За відповідні дії передбачено лояльне покарання – штраф в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів. Тому маніпуляції спрацьовують.

Деякі контрабандисти віддають перевагу екзотиці. В Одеській області співробітники правоохоронних органів виявили спиртопровід – пластикову трубу, прокладену під водою і по землі. За нею зловмисники перекачували з Молдавії в Україну алкоголь. В Закарпатській області піймали контрабандиста-водолаза, який переплив річку Тиса, щоб переправити в Румунію партію медичних масок. У тому ж Закарпатті контрабандисти використовують літальні апарати – не тільки дрони, але і вертольоти. Один з них розбився на кордоні з Румунією навесні 2019 року.

Поділитись