Тарифи на електроенергію для населення зростуть у півтора рази

Ціни на електричну енергію в Україні різко збільшаться, оскільки потрібно перекрити накопичення боргів на ринку. Про це екс-глава Укренерго Всеволод Ковальчук сказав в інтерв’ю Радіо НВ. За його словами, нову модель ринку електроенергії не можна називати ринком електроенергії через надзвичайну зарегульованість і вплив держави через механізм покладання спеціальних обов’язків для забезпечення низької ціни для населення і через зелений тариф.

«На ринку електроенергії велика криза неплатежів. Як увійшли на ринок з десятками мільярдів боргів за попередні періоди (загальний борг всіх-всіх був понад 30 млрд), так ще й приросло кілька мільярдів боргів за ці нещасні перші півроку роботи ринку», – заявив він.

Ковальчук додав, що нову модель ринку електроенергії, яка була запущена 1 липня минулого року, не можна називати ринком через надзвичайну зарегульованість і вплив держави через механізм покладання спеціальних обов’язків для забезпечення низької ціни для населення і через зелений тариф.

«Гарантований покупець на себе все натягує, натягує, щоб йому вистачило грошей розрахуватися з “зеленими” і поставити електрику дешевше для населення, і йому бракує коштів – під 20 млрд дефіцит. На нас як на системного оператора також покладено законом і правилами частку відповідальності за ці громадські обов’язки, через наш тариф компенсується левова частка компенсації “зеленим”. Наш тариф через це стрімко зріс. Тобто наш тариф якось, що ми використовуємо на життя, не змінився, але додалися ці ринкові зобов’язання. Сукупна ціна на електрику спочатку зросла, потім трохи впала, але в цих умовах накопичуються борги, мільярди гривень на балансуючому ринку, мільярди гривень на послугах передачі електричної енергії, величезна заборгованість так званого постачальника останньої надії, який має постачати тим, у кого зник нормальний контрактний постачальник. Великі державні підприємства, наприклад Вода Донбасу, досі не платять за електроенергію», – сказав екс-глава Укренерго.

На його думку, через це ціни на електричну енергію зростуть. Імовірність такого сценарію перевищує 90%: «Імовірність сценарію з відключеннями – менше 1%. Імовірність сценарію з підйомом цін для населення і поверненням цін для промисловості до показників, наприклад, жовтня-листопада минулого року (тому що зараз вони нижчі) я оцінюю в 90 +%. Ще десь 5−10% я залишаю на сценарій дефолту “зелених”, тобто держава піде на відмову від своїх зобов’язань, створить інвестиційну кризу для зменшення соціальної напруженості».

За словами екс-глави Укренерго, критичною точкою буде травень-червень поточного року.

Ковальчук додав, що зараз середньозважена ціна на електроенергію для населення становить близько 1,28 грн за кіловат-годину (без ПДВ).

«У нас є області – наприклад Луганська – де тільки тариф на розподіл становить 1,14 грн. Якщо до цього додати передачу і поставку, то там ціна електрики як товару взагалі від’ємна. Об’єктивно цей тариф не відповідає економічним реаліям. Тому він зросте, вони не зможуть довго це стримувати. Зросте мінімум у півтора рази», – заявив він.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...