Розкрито подробиці угоди Молдови та Польщі щодо газу

Розкрито подробиці угоди Молдови та Польщі щодо газу

Молдова уклала контракт на пробну закупівлю 1 млн. кубометрів газу у польської енергетичної компанії PGNiG на тлі газової кризи в країні. При цьому в Кишиневі заявили, що продовжують вести переговори з Газпромом про підписання довгострокової угоди. Раніше офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов повідомив, що компанія може зупинити постачання газу до Молдови у разі, якщо Кишинів не погасить заборгованість за вже поставлене паливо.

Молдова уклала контракт на пробну закупівлю 1 млн. кубометрів газу у польської енергетичної компанії PGNiG. Про це йдеться у повідомленні на сайті молдавського кабміну.

В уряді країни зазначили, що Молдова вперше закупила паливо у альтернативного джерела. Зазначається, що таке рішення ухвалили, щоб оцінити можливість імпорту з інших постачальників, а також для врівноваження низького тиску в системі природного газу.

Там заявили, що тариф для споживачів залишиться незмінним.

У кабміні додали, що республіка продовжує вести переговори з Російською Федерацією та «Газпромом» щодо підписання довгострокової угоди про постачання природного газу.

“В умовах зниження тиску в національній розподільній мережі закупівля з альтернативних джерел дозволяє зберегти постачання природного газу споживачам”, – йдеться в повідомленні.

Водночас у PGNiG зазначили, що компанія виграла тендер на постачання 1 млн куб. м газу до Молдови спільно з американсько-українською компанією Energy Resources of Ukraine.

«Це результат конкурсу на одноразове постачання газового палива, оголошеного державною компанією Energocom. Тендер був організований у терміновому порядку у зв’язку зі скороченням постачання газу до Молдови від «Газпрому», — наводить ЗМІ заяву PGNiG.

Уточнюється, що газ доставлятиметься через пункт пропуску на українсько-молдовському кордоні.

Раніше прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков у ході брифінгу для журналістів зазначив, що Москва розраховує на продовження діалогу з Кишиневом щодо постачання газу.

Якось продовжувати діалог треба. Усі позиції добре зрозумілі: позиція російської сторони, Газпрому гранично зрозуміла, гранично проста. Це комерційна позиція, яка включає відомі знижки. Тому, звісно, ​​сподіваємося, що розмова так чи інакше продовжуватиметься», — пояснив представник Кремля.

Водночас він зазначив, що у президента Володимира Путіна поки що немає в планах контактів з молдавським керівництвом з цієї теми.

Раніше віце-прем’єр, міністр інфраструктури Молдови Андрій Спину під час прес-конференції за підсумками переговорів у Москві підтвердив, що Energocom веде пошук додаткових джерел закупівлі газу в інших постачальників, щоб задовольнити потреби республіки, поки тривають переговори про новий контракт із «Газпромом».

Він зазначив, що наступний раунд переговорів із компанією заплановано на 27 жовтня у Санкт-Петербурзі. Він охарактеризував переговори як складні, але наголосив, що Молдова хоче підписати довгостроковий контракт із «Газпромом».

Крім того, він заявив, що уряд республіки має намір провести незалежний аудит історичних боргів перед “Газпромом” перед тим, як визнати свої зобов’язання щодо них. За його словами, комерційний борг перед російською компанією почав розжарюватися з 1994 року і Кишинів готовий обговорювати його.

“У середу я вирушу до Санкт-Петербурга, де планується зустріч з головою російської компанії Олексієм Міллером”, – сказав Спину.

Тим часом мер Кишинева Іон Чебан, виступаючи на брифінгу після засідання муніципальних комісій з надзвичайних ситуацій та громадського здоров’я, розкритикував уряд країни за відсутність плану з подолання кризи у сфері енергетики.

«Немає жодної ясності, чи буде у нас газ і за якою ціною. Навіть нам незрозуміло, хто компенсуватиме подорожчання соціально вразливим верствам населення», — висловився він, додавши, що «криза очевидна, але влада вдає, що нічого не відбувається».

Нагадаємо, 30 вересня Молдова та Росія продовжили контракт на постачання газу на один місяць.

23 жовтня офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов повідомив, що компанія може зупинити постачання газу до Молдови, якщо Кишинів не погасить заборгованість за паливо.

Представник компанії зазначив, що складна ситуація з постачанням газу до країни склалася з вини влади республіки. За його словами, республіка нагромадила борг за вже поставлений газ. Сума заборгованості становить $433 млн, і з урахуванням прострочення платежів загальна сума дорівнює $709 млн.

“Йдеться про кризу неплатежів з боку Молдови за російський газ”, – пояснив Купріянов, підкресливши, що “Газпром” не може працювати на збиток.

Поділитись