Реформа колективного управління авторським правом в Україні відбулася

Реформа колективного управління авторським правом в Україні відбулася

Реформа колективного управління авторським правом, що була розпочата в Україні ще в далекому 2018 році після прийняття Закону “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2018, № 32, ст.242) {Із змінами, внесеними згідно із Законами № 692-IX від 16.06.2020, ВВР, 2020, № 43, ст.371 № 703-IX від 16.06.2020 № 943-IX від 03.11.2020}, який визначає правові та організаційні засади колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав в Україні (Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2415-19#Text), полягала, зокрема, в тому, що було визначено 8 сфер використання об’єктів авторского/суміжного права.  І в кожній сфері – обирається лише одна, найбільш репрезентативна ОКУ.

Причому визначається не чиновниками одноособово, а спеціальною комісією, до якої входять: 2 представники Міністерства економіки, 1 представник Міністерства культури, 1 представник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, 1 представник користувачів, 1 представник Правовласників, 2 представника міжнародних організацій. В 6 сферах акредитовані ОКУ були визначені вже давно й це відразу дало стрімке зростання фактичних виплат роялті, але у двох сферах – процес неочікувано й невиправдано затягнувся.

Нагадаємо стисло, як то все було.

17.12.2020 р. спеціальна комісія на відкритому засіданні визначила акредитованими ГС «ОКУАСП» у сфері публічного виконання об’єктів авторських прав та ГС “Автори та видавці” у сфері публічного сповіщення.

Керівники однієї з організацій, що програли конкурс (В.Харчишин та Т.Тополя) знайшли спосіб звернутись до найвищих посадових осіб держави й шантажуючи нібито обуренням нібито великої кількості авторів та заблокували офіційне затвердження результатів конкурсу міністерством економіки України. 

Розблокувати реформу та затвердити Рішення акредитаційної комісії вимагали рекомендації Комітету з економічного розвитку Верховної Ради України, на цьому наполягав Омбудсмен, про необхідність дотримання закону нагадували з міжнародних організацій та Офісу торгового представника США й, нарешті, судові рішення. За час блокування окремі користувачі авторських прав (телерадокомпанії, організатори концертів тощо) зекономили понад 100 мільйонів гривень, якими, мабуть, щедро поділились із менеджментом УААСПу – а українські автори та видавництва їх, відповідно, недоотримали.

Наразі час перегорнути цю непривабливу сторінку; беззаконня скінчилося, гору взяла правда. Для авторів України нарешті починаються ті довгоочікувані часи, коли роялті виплачується чесно й усім, хто передав нам свої права.

“Ми  вітаємо всіх, хто з нами боровся за справедливість й відповідально запрошуємо приєднатися до наших лав всіх без винятку АВТОРІВ та ВИДАВНИЦТВА, що з якихось причин, передали свої права в управління УААСПу. Ми запрошуємо всіх до нашої Організації  колективного управління, пересвідчитись у прозорості та ефективності її діяльності. Ми закликаємо вийти з-під гіпнозу численних маніпуляцій навколо авторського права та почати мислити раціонально – цифрами виплат – і вам відразу стане зрозумілим, як Вашими правами, Вашою працею роками користувалися нечисті на руку ділки та менеджмент ГО, що весь час існування цього ОКУ, отримували зарплати й премії, незалежно від того, чи отримували роялті Ви, АВТОРИ. Згадайте, що ОКУ створюються для виплат авторської винагороди, а не для проведення пресс-конференцій та закиданням інформаційними фекаліями всіх навколо. Ми готові змінюватись. Вже 15.11 відбудуться Загальні Збори членів ОКУАСП, на якому будуть внесені зміни до Статуту та, можливо, до складу Наглядової Ради Організації”, – каже в коментарі Олександр Нікін, генеральний директор УЛАСП\ОКУАСП.

Нагадаємо, що в ОКУАСПі правом голоса володіють ВСІ хто передав права в управління, а не лише обрані як в УААСПі.

Запрошуємо всіх авторів долучатись до найефективнішої Організації та вже нарешті розпочати отримувати кошти за свої права із закладів по всій Україні.

 Довідково. У згаданому вище Законі терміни “Добровільне колективне управління”, “Колективне управління”, “Організація колективного управління” (Стаття 1) вживаються у такому значенні:

Добровільне колективне управління – колективне управління, що здійснюється організаціями колективного управління, зареєстрованими у встановленому цим Законом порядку, виключно щодо об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, включених до каталогу відповідної організації колективного управління;

Колективне управління – діяльність зі збору, розподілу та виплати правовласникам доходу від прав, що здійснюється в інтересах більше ніж одного правовласника на умовах та з дотриманням принципів, передбачених цим Законом;

Організація колективного управління – громадське об’єднання зі статусом юридичної особи, зареєстроване в Установі, що не має на меті отримання прибутку, засноване виключно правовласниками, діяльність якого спрямована на колективне управління майновими правами на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав.

Поділитись