Презентовано нові підходи діяльності соціального інспекторату

Наприкінці травня постановою Кабінету Міністрів України було затверджено Положення про Державну соціальну службу України, рішення про створення якої Уряд ухвалив у грудні минулого року. Одним із завдань нового органу є здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки — йдеться про державні допомоги, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів бюджету. Передбачено формування територіальних підрозділів нової служби, які здійснюватимуть контролюючі функції на місцях.

Дотепер функції призначення соціальної підтримки і контролю за наданням коштів фактично були зосереджені під одним «дахом». А соціальні інспектори — підпорядковані керівникам місцевих структурних підрозділів, що призначають соціальну підтримку, і здебільшого особисто задіяні у процесі прийняття рішень про її призначення. Не випадково, загальний обсяг порушень, виявлених соціальними інспекторами, хоч і відчутно зріс за останні роки, проте все одно лишається порівняно незначним.

За словами Генерального директора Директорату сім’ї та соціальної підтримки Мінсоцполітики Віталія Музиченка, запровадження Державної соціальної служби України дозволить змінити цю ситуацію і розділити функції призначення соціальної допомоги і контролю за її наданням.

Наступним важливими завданням є зробити соціальне інспектування адресним і ефективним. Для цього вже зараз розробляються та опрацьовуються єдині підходи та правила для здійснення перевірок дотримання законодавства при призначенні соціальних виплат. Так, за підтримки Світового банку минулого року вперше було проведено перевірку правильності дій місцевих органів соціального захисту населення стосовно призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Було перевірено понад 247 тисяч особових справ, що складає 80,7% від кількості одержувачів цього виду допомоги (станом на грудень 2017 року) та виявлено 73 тисячі фактів помилок з боку спеціалістів місцевих органів соціального захисту населення. Більш ніж у 1800 випадках розмір допомоги було рекомендовано привести у відповідність до вимог законодавства. Як наслідок, за результатами перевірки додатково виплачено одержувачам допомоги майже 1,3 млн. гривень.

Нині тривають перевірки другого етапу. На цей раз перевіряється достовірність поданих заявниками відомостей для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Такі перевірки здійснюються з урахуванням аналізу виявлених розбіжностей під час обміну відомостями із зовнішніми базами даних — зокрема, органів зайнятості, органів реєстрації актів громадянського стану, податкових органів тощо. Для успішного виконання такого обсягу робіт було розроблено і запроваджено онлайн-базу перевірок – сучасний інтернет-функціонал, що дає можливості систематизації результатів перевірок та подальшої оперативної обробки цієї інформації.

Аналіз даних, отриманих за результатами цієї роботи, дозволить вдосконалити методики контролю та підвищити ефективність виявлення випадків порушень та шахрайства у сфері соціальної підтримки. Адже на сьогоднішній день в бюджеті 2019 року на надання різних видів соціальної підтримки передбачено більше 120 мільярдів гривень. Це кошти платників податків, і важливо забезпечити, щоб вони потрапляли саме тим, хто їх потребує.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , ,

Загрузка...
Load...