«Нафтогаз» назвав новий контракт з «Газпромом» найвигіднішим для України за всю історію

Україна задоволена умовами газового контракту з «Газпромом» і вважає його найвигіднішим за всю історію незалежності країни. Про це на прес-конференції заявив виконавчий директор «Нафтогазу України» Юрій Вітренко. «Параметри угоди вигідні для України, тому що вперше за історію незалежності України у нас є контракт з гарантіями чітко визначених резервних потужностей, за які вони («Газпром») повинні платити незалежно від того, використовують вони їх чи ні» , — пояснив Вітренко.

Він також додав, що російська компанія буде платити за резервовані потужності, а не за кількість газу, яка фактично надходить в ході транзиту в Європу.

«Не дивлячись на те, що система не була повністю завантажена і обсяги були не дуже значні, «Газпром» буде платити за всі обсяги, які були зарезервовані», — зазначив Вітренко.

Про прямі поставки

Як заявив Вітренко, Україна не проводить з російською стороною переговори про прямі поставки газу. «Ніяких нових домовленостей [про прямі поставки газу з Росії на Україну] або договірного процесу немає. З боку «Нафтогазу» розмови про прямі поставки немає», — зазначив він. Однак він нагадав, що законодавчо цей процес не заборонений, так само як можливі переговори і по додаткове бронювання потужностей української ГТС.

«Немає і законодавчих обмежень, щоб всі користувачі системи прийшли до оператора і забронювали потужності», — сказав Вітренко. При цьому глава компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон додав, що потужності української ГТС для транзиту газу офіційно заброньовані «тільки компанією «Нафтогаз» для виконання транзитних зобов’язань перед «Газпромом» і поки що більше ніхто до оператора з такими ідеями не звертався.

У той же час Макогон, враховуючи налагодження відносин з російською стороною щодо газових питань, не виключив, що «Газпром» в майбутньому повернеться до використання українських підземних сховищ газу.

«Сподіваюся, що в зв’язку з прогресом у відносинах з «Газпромом» можливо, що «Газпром» повернеться до питання в області зберігання газу в наших сховищах», — заявив він, висловивши впевненість, що «однозначно комерційний інтерес «Газпрому» до цих потужностей є».

Ефект для української економіки

У свою чергу Макогон стверджує, що збереження транзиту російського газу забезпечить близько 2% ВВП України і в цілому створить позитивний ефект для економіки країни.

«Сумарний позитивний ефект на економіку буде протягом п’яти років: крім дохідної частини за транзит, це близько 150 мільярдів гривень (близько $ 6,3 млрд)», — заявив він.

«Вплив на ВВП буде близько 2% на рік у порівнянні з нульовим транзитом, і близько $ 12 млрд — вплив на сальдо поточного рахунку. Тобто $ 7,2 млрд — це дохід від транзиту, $ 2,9 млрд — гроші, сплачені «Газпромом» з арбітражу, і $ 3,2 млрд — зниження потенційних витрат на подорожчання імпортного газу», — пояснив Макогон.

Він заявив, що контракт «Нафтогазу України» з «Газпромом» вигідний як для економіки в цілому, так і для споживачів. За його словами, тарифи на вхід для промислових компаній знизяться приблизно в чотири рази в порівнянні з умовами при нульовому транзит газу.

«Для видобувних підприємств тариф на вхід планувався в районі 400 гривень ($ 16,6). Зараз він буде близько 100 грн ($ 4). За п’ять років компанії заощадять 27 млрд гривень ($ 1,12 млрд). Близько $ 1 млрд видобуток зможе інвестувати в свій розвиток», — сказав Макогон.

Крім того, в два рази знизиться і тариф для населення, у порівнянні з можливим при нульовому транзиті.

«Планувався на рівні 289 гривень, буде — 124 гривні. Це навіть менше, ніж він був у минулому році — 157 гривень. Фактично тариф для споживачів знижено на 20%. А це і промисловість, і населення. За нашими розрахунками, промисловість заощадить близько 33 млрд гривень, населення — 15 млрд гривень», — уточнив Макогон.

Він також зазначив, що буде значне зниження вартості імпорту газу з Європи. «Тариф знизився з планованих $ 16 до $ 4,45. Що також нижче торішнього тарифу — $ 6,28», — додав Макогон.

У той же час українська сторона зазначила, що газовий транзитний контракт з Росією буде коригуватися в разі змін в європейському законодавстві.

«У контракті є умови, що в разі змін в європейських правилах контракт повинен бути приведений у відповідність до змінених європейськими правилами. Таким чином ми забезпечили [позицію], у відповідність з якою і далі цей контракт буде повністю відповідати європейським правилам», — зробив висновок Вітренко.

Продовження транзиту

«Нафтогаз» не купує газ безпосередньо у «Газпрому» з 26 листопада 2015 року. Тоді причиною припинення відносин між «Нафтогазом України» і «Газпромом» стала неузгодженість в ціні на газ.

Напередодні Нового року Російська Федерація і Україна домовилися про продовження транзиту російського газу по українській території на період з 2020 по 2024 роки з можливістю пролонгації ще на 10 років. Контракт включає транзит 65 млрд куб. м газу в 2020 році, 40 млрд куб м — з 2021 по 2024 роки.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Load...