“Нафтогаз” назвав новий контракт з “Газпромом” найвигіднішим для України за всю історію

“Нафтогаз” назвав новий контракт з “Газпромом” найвигіднішим для України за всю історію

Україна задоволена умовами газового контракту з “Газпромом” і вважає його найвигіднішим за всю історію незалежності країни. Про це на прес-конференції заявив виконавчий директор “Нафтогазу України” Юрій Вітренко. “Параметри угоди вигідні для України, тому що вперше за історію незалежності України у нас є контракт з гарантіями чітко визначених резервних потужностей, за які вони (“Газпром”) повинні платити незалежно від того, використовують вони їх чи ні” , – пояснив Вітренко.

Він також додав, що російська компанія буде платити за резервовані потужності, а не за кількість газу, яка фактично надходить в ході транзиту в Європу.

“Не дивлячись на те, що система не була повністю завантажена і обсяги були не дуже значні, “Газпром” буде платити за всі обсяги, які були зарезервовані”, – зазначив Вітренко.

Про прямі поставки

Як заявив Вітренко, Україна не проводить з російською стороною переговори про прямі поставки газу. “Ніяких нових домовленостей [про прямі поставки газу з Росії на Україну] або договірного процесу немає. З боку “Нафтогазу” розмови про прямі поставки немає”, – зазначив він. Однак він нагадав, що законодавчо цей процес не заборонений, так само як можливі переговори і по додаткове бронювання потужностей української ГТС.

“Немає і законодавчих обмежень, щоб всі користувачі системи прийшли до оператора і забронювали потужності”, – сказав Вітренко. При цьому глава компанії “Оператор ГТС України” Сергій Макогон додав, що потужності української ГТС для транзиту газу офіційно заброньовані “тільки компанією “Нафтогаз” для виконання транзитних зобов’язань перед “Газпромом” і поки що більше ніхто до оператора з такими ідеями не звертався.

У той же час Макогон, враховуючи налагодження відносин з російською стороною щодо газових питань, не виключив, що “Газпром” в майбутньому повернеться до використання українських підземних сховищ газу.

“Сподіваюся, що в зв’язку з прогресом у відносинах з “Газпромом” можливо, що “Газпром” повернеться до питання в області зберігання газу в наших сховищах”, – заявив він, висловивши впевненість, що “однозначно комерційний інтерес “Газпрому” до цих потужностей є”.

Ефект для української економіки

У свою чергу Макогон стверджує, що збереження транзиту російського газу забезпечить близько 2% ВВП України і в цілому створить позитивний ефект для економіки країни.

“Сумарний позитивний ефект на економіку буде протягом п’яти років: крім дохідної частини за транзит, це близько 150 мільярдів гривень (близько $ 6,3 млрд)”, – заявив він.

“Вплив на ВВП буде близько 2% на рік у порівнянні з нульовим транзитом, і близько $ 12 млрд – вплив на сальдо поточного рахунку. Тобто $ 7,2 млрд – це дохід від транзиту, $ 2,9 млрд – гроші, сплачені “Газпромом” з арбітражу, і $ 3,2 млрд – зниження потенційних витрат на подорожчання імпортного газу”, – пояснив Макогон.

Він заявив, що контракт “Нафтогазу України” з “Газпромом” вигідний як для економіки в цілому, так і для споживачів. За його словами, тарифи на вхід для промислових компаній знизяться приблизно в чотири рази в порівнянні з умовами при нульовому транзит газу.

“Для видобувних підприємств тариф на вхід планувався в районі 400 гривень ($ 16,6). Зараз він буде близько 100 грн ($ 4). За п’ять років компанії заощадять 27 млрд гривень ($ 1,12 млрд). Близько $ 1 млрд видобуток зможе інвестувати в свій розвиток”, – сказав Макогон.

Крім того, в два рази знизиться і тариф для населення, у порівнянні з можливим при нульовому транзиті.

“Планувався на рівні 289 гривень, буде – 124 гривні. Це навіть менше, ніж він був у минулому році – 157 гривень. Фактично тариф для споживачів знижено на 20%. А це і промисловість, і населення. За нашими розрахунками, промисловість заощадить близько 33 млрд гривень, населення – 15 млрд гривень”, – уточнив Макогон.

Він також зазначив, що буде значне зниження вартості імпорту газу з Європи. “Тариф знизився з планованих $ 16 до $ 4,45. Що також нижче торішнього тарифу – $ 6,28”, – додав Макогон.

У той же час українська сторона зазначила, що газовий транзитний контракт з Росією буде коригуватися в разі змін в європейському законодавстві.

“У контракті є умови, що в разі змін в європейських правилах контракт повинен бути приведений у відповідність до змінених європейськими правилами. Таким чином ми забезпечили [позицію], у відповідність з якою і далі цей контракт буде повністю відповідати європейським правилам”, – зробив висновок Вітренко.

Продовження транзиту

“Нафтогаз” не купує газ безпосередньо у “Газпрому” з 26 листопада 2015 року. Тоді причиною припинення відносин між “Нафтогазом України” і “Газпромом” стала неузгодженість в ціні на газ.

Напередодні Нового року Російська Федерація і Україна домовилися про продовження транзиту російського газу по українській території на період з 2020 по 2024 роки з можливістю пролонгації ще на 10 років. Контракт включає транзит 65 млрд куб. м газу в 2020 році, 40 млрд куб м – з 2021 по 2024 роки.

Поділитись