Мінськ шукає альтернативні Росії джерела постачання нафти через порти України і Прибалтики

Мінськ шукає альтернативні Росії джерела постачання нафти через порти України і Прибалтики

Білорусь шукає шляхи заміщення російської нафти, розглядаючи варіанти її поставок з різних регіонів світу через порти України і країн Балтії. Про це заявила заступник голови концерну “Белнефтехим” Світлана Гуріна в інтерв’ю білоруським ЗМІ. “Питанням альтернативних поставок нафти ми займаємося не перший рік. Розглядаємо можливість поставки сировини з країн СНД, Близького Сходу, Африки до наших НПЗ як через українські порти, так і через порти Прибалтики”, – зазначила заступник голови концерну в інтерв’ю виданню “СБ. Білорусь сьогодні”.

За словами Гуріної, білоруській стороні зрозумілі транспортні коридори, “однак рішення буде прийматися тільки в тому випадку, якщо альтернативні поставки будуть економічно ефективні”. “Але зверну увагу: у міру здійснення податкового маневру і зближення ціни на російську нафту зі світовою ціною привабливість альтернативних поставок буде зростати”, – сказала вона та підкреслила, що “заміна російської нафти на будь-яку іншу не спричинить за собою зміни якості палива”.

Білорусь шукає альтернативу російським постачанням нафти в зв’язку з ростом її вартості на тлі проведеного Росією податкового маневру в нафтовій сфері. Мінськ хоче компенсації втрат від погіршення умов торгівлі нафтою, а Москва у відповідь запропонувала поглибити інтеграцію відповідно до договору про Союзну державу 1999 року. Білоруський Мінфін підрахував, що втрати бюджету від реалізації податкового маневру в Росії в 2019 році складуть близько $ 400 млн.

Нагадаю, внаслідок зміни умов господарської діяльності” Гомельтранснафта Дружба “, пов’язаних з постачанням “брудної” нафти, білоруська сторона ініціювала позаплановий перегляд тарифів: з 1 вересня 2019 року тариф на транспортування нафти по території Білорусі підвищено на 3,7 5%”, – сказала Гуріна. За її словами, до питання відновлення недоотриманого білоруським підприємством виручки Мінськ планує повернутися при перегляді тарифів на 2020 рік.

“Белнефтехим” в квітні повідомив про різке погіршення якості нафти, що надходить з Росії по нафтопроводу “Дружба”, який забезпечує постачання нафти на білоруські НПЗ і її транзит до Європи через Білорусь, Польщу і Україну. Транзит і переробка нафти були зупинені, потім відновлені. Росія і Білорусь створили робочу групу з відновлення поставок нафти по “Дружбі” і оцінці збитків, узгодили дорожню карту по заміщенню неякісної нафти на чисту на білоруській території. 8 серпня Білорусія повідомила, що повністю завершила очищення магістральних нафтопроводів на своїй території від забрудненої хлоридами російської нафти.

За словами Гуріної, головне завдання на 2020 рік – це забезпечення збалансованого розвитку білоруської нафтопереробки і нафтохімії. “Зараз підприємства розробляють бізнес-плани, конкретно розраховують стратегію роботи, визначають заходи щодо підвищення ефективності, резерви зниження витрат, виробляють спільно з торговельними компаніями узгоджену стратегію експорту в умовах посилилися зовнішньоекономічних ризиків”, – зазначила вона.

Фото ТАСС.

Поділитись