Державна податкова служба анулювала реєстрацію платника єдиного податку заднім числом

Питання це, насправді, не просте. Адже податківці, дійсно, мають право позбавити платника ЄП його статусу за наслідками документальної перевірки, але заднім числом. А що ж із деклараціями з ЄП, які платники вже встигли подати, розповідає Дебет-Кредит. Відповідь на це питання податківці надали в «ЗІР» (підкатегорія консультації 107.01) для ФОП 1-3 груп. Проте вона буде актуальною і для юросіб – платників ЄП 3 групи. З одного боку, подавати декларації з ЄП зобов’язані усі платники ЄП. Відповідно до п. 49.1 ПКУ податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п. 49.2 ПКУ).

З іншого боку, прийняття податкової декларації є обов’язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених пп. 48.3 та 48.4 ПКУ. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (п. 49.8 ПКУ).

Тобто, що ми маємо: на момент документальної перевірки платник ЄП сумлінно подавав звітність з цього податку. А далі за наслідками перевірки платник переводиться на загальну систему оподаткування…

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої – третьої груп вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV «Спеціальні податкові режими», анулювання реєстрації платника єдиного податку першої – третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Таким чином, анулювання контролюючим органом реєстрації платника єдиного податку передбачає собою перехід такого платника на загальну систему оподаткування. І у такому випадку суб’єкт господарювання матиме право перейти на спрощену систему оподаткування аж після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом (п. 299.11 ПКУ).

А що ж з сумами єдиного податку, які цей платник сам зазначив у поданих ним деклараціях за той період, у якому він тепер вважається «загальником»?

А тут виходить цікава ситуація. З одного боку, коли цей платник ці декларації подавав, він статус платника ЄП мав. А податківці ці декларації прийняли. Отже, суми ЄП, зазначені в таких деклараціях, мають статус узгодженого грошового зобов’язання (п. 54.1 ПКУ). А отже, такі суми підлягають сплаті до бюджету.

Те, що платника ЄП позбавили його статусу і перевели на загальну систему оподаткування заднім числом, не скасовує подані ним декларації платника ЄП за період цього скасування. І що ж робити?

Податківці в «ЗІР» радять наступне. Якщо контролюючим органом виявлено порушення платником єдиного податку умов перебування на спрощеній системі оподаткування та анульовано реєстрацію платника єдиного податку, то за період, в якому така особа вже не перебувала в реєстрі платників єдиного податку, але подавала податкову декларацію платника єдиного податку, уточнююча декларація не подається.

При цьому такий суб’єкт господарювання може звернутись з письмовою заявою до контролюючого органу за основним місцем обліку (місцем податкової реєстрації) щодо невизнання даної звітності як податкової з відповідним поясненням.

Проте як відреагують місцеві податківці на таку заяву, ДПСУ не зазначає. Тобто, гарантії, що буде прийняте рішення на користь платника податків, не надаються.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...